Çanakkale şehri

Tarihin yazıldığı şehirlerimizden bir tanesi Çanakkale. Topraklarının çoğunun Marmara bölgesinde kalan, 9.887 km\2'lik bir alan sahip olan, Anadolu ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan, kendi ismini taşıyan boğaz ile ikiye bölünmüş Trakya'da bölgesinde İstanbul'dan sonraki en büyük şehirdir.
Anadolu batı noktasıda Baba Burnu ile Türkiye'nin en batı noktası Gökçeada'daki İncirburnu il sınırıdır. En büyük adaları; Bozcaada ve Gökçeada'dır.

Eski zamanlarda Hellespontos ve Dardanelles olarak 3000 yıldan beri yerleşim olarak bilinmekte. Troy antik kendi bu topraklarda bulunmaktadır.

Marmara ve Ege bölgesi olmak üzere iki bölgede de toprağı bulunan şehrin plaka kodu 17 olup telefon alan kodu 286 dır. Çanakkale şehrinin ilçeleri; Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Ecebat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice'dir. Başlıca turistik, gezilecek görülecek yerler ise; Gökçeada, Bozcaada, Harp Eserleri Müzeleri, Antik Yunan Şehirleri, Kazdağı, Anıtlıklar, Kaleler, Çimenlik kalesi, Deniz müzesi komutanlığı, Çanakkale Boğazı ve Abideleri.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Çanakkale Şehri Tanıtım Sitesi Şehri Web